Раною називають порушення цілісності тканин при механічних впливах (порізи, садна, укуси тощо). Дуже часто вони виникають на видному місці, у такому разі хочеться максимально прискорити процес їх загоєння та позбутися видимих ушкоджень. Розглянемо, що робити, що рана швидше гоїлася. Так само по ссилці https://vabos.com.ua/yak-zagoїti-shvidshe-ranu-v-domashnix-umovax-koshti-mazi-i-kremu/ дивіться які мазі та креми краще використовувати при зажевленні.
Скільки гояться рани?
Тривалість загоєння рани індивідуальна, це залежить від багатьох факторів: індивідуальні особливості організму, глибина/розміри рани, умови догляду за пошкодженою ділянкою шкіри тощо
Варто зазначити, що процес загоєння відбувається в рази швидше, якщо було проведено правильну первинну обробку.
Процес регенерації може затягнутися у тому випадку, якщо у людини є деякі хронічні захворювання, такі як цукровий діабет, онкологія, екзема, псоріаз тощо.
Розглянемо основні стадії загоєння рани та їх тривалість:
- Фаза запалення. (1-5 діб). Починається відразу після поранення та у неускладненому стані триває до 5 днів. Період запалення характеризується судинними змінами та періодом очищення (некролізу).
- Фаза регенерації. (6-14 діб). На даному етапі відбувається колагенізація рани та інтенсивне зростання кровоносних та лімфатичних судин.
- Фаза утворення рубця (від 15 діб до кількох місяців). Характеризується процесами формування сполучнотканинного рубця.
Чим обробити рану, щоб швидше гоїлося
Якщо рана неглибока, у разі прискорити процес загоєння можна самостійно. Найголовніший етап: антисептична обробка, завдяки якій знижуються ризики інфікування рани, а також прискорюється процес регенерації тканин.
Найкраще вибирати препарат комплексної дії, який допомагає боротися з вірусами, інфекцією та грибками одночасно. Наприклад, можна вибрати розчин Бетадин на основі повідон-йоду. Він зовсім не щипає, легко змивається водою і їм можна обробляти рани навіть дітям.
Бетадін є водним розчином, а не спиртовим, тому з його допомогою можна обробляти безпосередньо рану, а не лише її краї.
Коли рана почне засихати: у жодному разі не можна обривати засохлі скоринки. Багато хто вважає, що таким чином можна прискорити процес загоєння, проте незабаром навпаки: можна занести інфекцію та спровокувати ускладнення. Також не можна чіпати ушкоджену ділянку брудними руками, а на час загоєння ранки краще відмовитися від відвідування лазні, сауни, басейнів тощо.
Після того, як скоринка відпадає, на її місці залишається пляма світло-рожевого кольору. Це нова тонка шкіра. Воно набуде нормального кольору приблизно за місяць.
У яких випадках звернутися до лікаря
Не завжди все йде легко та гладко. У деяких випадках без консультації лікаря не обійтись.
Перерахуємо випадки, коли потрібно звертатися за медичною допомогою:
- Рвані рани або глибокі порізи (якщо рази глибше 1,5 см)
- Рана від укусу тварини
- У рані спостерігаються залишки скла або інших предметів
- У рану потрапив бруд, наприклад, цей трапляється, якщо травма завдана завдана іржавим предметом і т.д.
- Рана болить, мокне і гноюється, спостерігається набряк, гіперемія
- Спостерігається підвищення температури тіла
Пам’ятайте, що самолікування може призвести до ускладнень та небажаних наслідків.